Πετούσε στην βροχή η Εικοσιμία

Σε ένα παιχνίδι, που στο μεγαλύτερό του διάστημα έγινε κάτω από συνεχή βροχόπτωση, η Εικοσιμία το Σάββατο το πρωί νίκησε πολύ εύκολα την Πρόοδο με 6-0, που παρουσιάστηκε με πολλές απουσίες στις Κεραμειές.
Βλέποντας μόνο την ενδεκάδα της Προόδου καταλάβαινες πως η ομάδα του Κώστα Πίππου πήγε στις Κεραμειές απλά και μόνο για να βγάλει την υποχρέωση. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν ασύνδετοι, ενώ υπέπεσαν και σε πολλά λάθη στην άμυνα, όπου προήλθαν τουλάχιστον τα τρία γκολ. Το ματς πήγε να χαλάσει λίγο πριν από τη λήξη του, αφού ο διαιτητής Μεναγάτος απέβαλε τον τερματοφύλακα της Προόδου, Γιώργο Τσιντήλα με το ματς στο 5-0, διότι φάνηκε κάτι να είπε στον… εαυτό του αμέσως μετά το πέμπτο γκολ που δέχθηκε η ομάδα του. Ωστόσο, πρέπει να αναφέρουμε πως ακόμη και οι παίκτες της Εικοσιμίας προσπαθούσαν να πείσουν τον κ. Μεναγάτο να μην αποβάλλει τον Τσιντήλα, αλλά αυτός εφάρμοσε ακριβώς τον νόμο, που κάνει λόγο για αποβολή. Οι γηπεδούχοι λογικό ήταν να μπουν πιο δυνατά στο ματς, προκειμένου να το καθαρίσουν από την αρχή και τα κατάφεραν. Η υπεροχή τους απέδωσε καρπούς στο 7, όταν ο Ντετάρ βρέθηκε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Τσιντήλα, οι αμυντικοί δεν μπόρεσαν να τον σταματήσουν και με ένα δυνατό σουτ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Πολύ γρήγορα έγινε το 3-0
Τρία λεπτά αργότερα ο σκόρερ θα κάνει την τελική πάσα στον κενό χώρο στον Αντωνάτο, που από το ύψος του πέναλτι δεν θα δυσκολευτεί με πλασέ να πετύχει το 2-0 για την Εικοσιμία. Στο 17 και πάλι ο Ντετάρ, που ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης θα μπει από πλάγια αριστερά, θα κάνει το σουτ, ο Τσιντήλας θα αποκρούσει και στην επαναφορά της μπάλας από πολύ κοντά ο Αντωνάτος θα σουτάρει πάνω από τα δοκάρια του γκολκίπερ της Εικοσιμίας. Δύο λεπτά αργότερα ο Παπαδόπουλος θα κάνει τραγικό λάθος λίγο έξω από την περιοχή της ομάδας του, ο Αντωνάτος θα γίνει κάτοχος της μπάλας, θα περάσει και τον Τσιντήλα και θα πετύχει το δεύτερο προσωπικό του γκολ και τρίτο για την ομάδα του. Από το σημείο αυτό και μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έριξαν λίγο τις στροφές τους, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να κερδίσουν μερικά μέτρα στο γήπεδο, όμως δεν έφτασαν ποτέ με αξιώσεις στην εστία του Γιαννά, που απλά παρακολουθούσε το ματς. Ο Δημήτρης Ζησιμάτος ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο με τον Γρηγοράτο στη θέση του Κοκκόση, μια αλλαγή που του απέδωσε στη συνέχεια, αφού ο πιτσιρικάς έγινε από τους διακριθέντες του ματς.

Το μεγάλο κρεσέντο του Ντουκάι
Το δεύτερο μισό ήταν υπόθεση του Ντετάρ Ντουκάι. Ο μεσοεπιθετικός της Εικοσιμίας πέτυχε ακόμη τρία γκολ, ενώ θα μπορούσε να πετύχει ακόμη ένα αν ο Τσιντήλας δεν του έλεγε όχι σε μια κεφαλιά στο 74, μετά από κόρνερ του Μοσχονά. Στο 56 ο Μοσχονάς έβγαλε τον Ντετάρ σχεδόν φάτσα με το τέρμα και αυτός από λίγο πλάγια αριστερά πλάσαρε τον τερματοφύλακα της Προόδου για το 4-0. Στο 71 ο Γιάννης Μινέτος θα εκτελέσει το κόρνερ απλό τα αριστερά, η μπάλα θα περάσει παράλληλα από το τέρμα, χωρίς να βρεθεί ένα πόδι να την στείλει στα δίχτυα της Προόδου. Ότι δεν κατάφερε ο Ντετάρ στο 74 με την κεφαλιά του το πέτυχε στο 87, όταν ο Χρηστάτος του πέρασε πάσα μέσα στην περιοχή και αυτός με απευθείας σουτ νίκησε τον Τσιντήλα γράφοντας το 5-0. Το γκολ αυτό έφερε και την αποβολή του Τσιντήλα, όπως περιγράψαμε στην αρχή. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ήρθε το «καρέ» για τον Ντετάρ, όταν βρέθηκε αφύλακτος έξω από τη μεγάλη περιοχή της Προόδου, έπιασε τον… κεραυνό, με την μπάλα να… καρφώνεται στο «γάμα» της εστίας του Αλπίτση, που δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να αντιδράσει για το τελικό 6-0.
ΕΙΚΟΣΙΜΙΑ: (Δημήτρης Ζησιμάτος), Γιαννάς, Κουμαριώτης, Μινέτος Χ., Χρηστάτος, Κοκκόσης (46 Γρηγοράτος), Μινέτος Γ., Κονόμη, Αποστολάτος (65 Καραϊσκος), Αντωνάτος (58 Τραυλός), Ντουκάι, Μοσχονάς.
ΠΡΟΟΔΟΣ: (Κώστας Πίπος), Τσιντήλας Γ., Βρεττός, Τσιντήλας Τ., Παπαδόπουλος, Τσίρος, Τόφαλος, Βλασσόπουλος, Πόλης (64 Σκλαβενίτης), Κιοράι, Αρταβάνης, Ηλιόπουλος (88 Αλπίτσης).