Πύρρειος νίκη για τον Πυλαριακό

Ξεκίνησε με καταιγίδα, προχώρησε με ψιλόβροχο και ολοκληρώθηκε με ηλιοφάνεια το ματς μεταξύ του Πυλαριακού και των Πρόννων πριν από λίγο στο Αργοστόλι, που βρήκε νικήτρια την ομάδα της Πυλάρου με 2-1.
Το ματς ξεκίνησε ουσιαστικά μετά τα… παρακάλια των παικτών και της διοίκησης και των δύο ομάδων, αφού ο διαιτητής Αβάζαρος, χωρίς να ελέγξει όλο το γήπερο, έκρινε πως η μπάλα δεν κυλούσε και δεν μπορούσε να διεξαχθεί ο αγώνας. Ο αγωνιστικός χώρος όντως ήταν σε άσχημη κατάσταση, ωστόσο ο αγώνας μπορούσε να γίνει και τελικά έγινε κανονικά, αφού ξεκίνησε με είκοσι λεπτά περίπου καθυστέρηση και ολοκληρώθηκε με τον κ. Αβάζαρο να κάνει αρκετά λάθη στη διαιτησία του και το χειρότερο από όλα έβρεξε τις κάλτσες του. Η ομάδα της Πυλάρου ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στο ματς, αφού ήταν κάτι σαν τελικός για τους παίκτες του Κώστα Κουγιανού, αφού μόνο σε περίπτωση νίκης θα εξακολουθούσαν να έχουν ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία και σχεδόν κατασκήνωσαν από τη μεσαία γραμμή και προς την περιοχή των Πρόννων. Το γκολ τελικά δεν άργησε να έρθει. Στο 11 ο Παναγιώτης Σταμούλης θα κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, ο Παπαδάτος θα πιάσει κεφαλιά-πάσα προς τον Γρηγόρη Σολδάτο και αυτός με προβολή θα ανοίξει το σκορ για την ομάδα του. Τρία λεπτά αργότερα ο Βιτωράτος θα βρεθεί σε θέση βολής λίγο μέσα στην περιοχή και αριστερά, δεν θα πιάσει όμως τα σουτ όπως θα ήθελε, με αποτέλεσμα η μπάλα να φύγει έξω από την εστία του Παπαβασιλείου.

«Κάθισε» η Πύλαρος μετά το 2-0
Το πρώτο κύμα πίεσης των γηπεδούχων άρχιζε να κοπάζει από το 20 και μετά, με τους Πρόννους να κερδίζουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 22 ο Κώστας Τζανίνος θα ελιχθεί έξω από τη μεγάλη περιοχή, θα πιάσει το σουτ, όμως ο Μακρής θα καταφέρει να αποκρούσει. Εκεί που οι Πρόννοι είχαν αρχίσει να ανεβαίνουν και να πιέζουν ήρθε το δεύτερο γκολ για την Πύλαρο στην αντεπίθεση. Ο Σολδάτος απομάκρυνε τυφλά από την άμυνά του, η μπάλα έφτασε στον Παναγιώτη Σταμούλη, που με έξυπνη πάσα πέρασε αριστερά στον Βιτωράτο, αυτός μπήκε στην περιοχή, ξεπέρασε και το εμπόδιο του Αλεξίου και πλάσαρε από κοντά τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων για το 2-0. Οι Πρόννοι όμως δεν το έβαλαν κάτω και συνέχιζαν να πιέζουν. Στο 27 ο Τραυλός θα πιάσει ένα ψηλοκρεμαστό σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι και να χτυπάει κάτω, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται ότι αυτή είχε περάσει την γραμμή. Ένα λεπτό αργότερα ο Κώστας Τζανίνος θα κερδίσει ένα φάουλ εκτός περιοχής και αριστερά και θα αναλάβει ο ίδιος την εκτέλεσή του. Έπιασε κυριολεκτικά μια βολίδα, με την μπάλα να καρφώνεται στο παραθυράκι του Μακρή μειώνοντας έτσι σε 2-1. Στο 34 ο Κώστας Τζανίνος και πάλι θα εκτελέσει ένα φάουλ από τα αριστερά, αυτή τη φορά θα κάνει σέντρα πάρε-βάλε στον Κουρκουμέλη, που αμαρκάριστος με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής θα στείλει την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μακρή.

Άχρωμο και άοσμο το παιχνίδι
Στο 39 ο Παναγιώτης Σταμούλης, σε μια ακόμη αντεπίθεση από τους γηπεδούχους, θα κάνει το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής, όμως η μπάλα κόλλησε για λίγο στο βρεγμένο τερέν και ο Ορέστης Κουλουμπής δεν κατάφερε να την σπρώξει στα άδεια δίχτυα. Στο δεύτερο ημίχρονο το θέαμα έπεσε κατακόρυφα, με τους Πρόννους όμως να έχουν τον έλεγχο και να προσπαθούν πιο ορθόδοξα να πετύχουν την ισοφάριση,με τους παίκτες της Πυλάρου να έχουν μόνο το μυαλό τους στις αντεπιθέσεις. Στο 61, μετά από μπαλιά του Λιναρδάτου, ο Αναγνώστης από τα αριστερά θα σουτάρει λίγο άουτ. Την ίδια κατάληξη θα έχει και το σουτ του Ποταμιάνου στο 71, σε μια φάση που είχε προωθηθεί. Στο 75 ο Κώστας Τζανίνος θα δει τον Μακρή να απομακρύνει με γροθιές την εκτέλεση φάουλ που έκανε. Στο 78 η Πύλαρος έχασε την μεγάλη ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς και παράλληλα να ισοφαρίσει το σκορ της ήττας της στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στα Τζαννάτα. Ο Μπαλάι θα γυρίσει από τα αριστερά στον Ορ. Κουλουμπή μέσα στην περιοχή, αυτός θα αποφύγει τον Παππά, θα γυρίσει και θα σουτάρει, όμως η μπάλα θα «γλύψει» το δοκάρι και θα περάσει άουτ, με τον Κώστα Κουγιανό να τραβάει τα μαλλιά του στον πάγκο.

Άναψε το ματς στο τελευταίο 10λεπτο
Στο 82 νέα αντεπίθεση της Πυλάρου πάλι με Ορ. Κουλουμπή και Μπαλάι να συνδυάζονται άψογα, όμως το σουτ του δεύτερου θα εξουδετερώσει ο Παπαβασιλείου. Στο 84 ο Ποταμιάνος θα περάσει εξαιρετική μπροστινή μπαλιά στον Νίκο Σταμούλη, αυτός θα πλασάρει τον Παπαβασιλείου που είχε βγει εκτός περιοχής, με την μπάλα να χτυπάει στο χέρι του, αλλά τον διαιτητή Αβάζαρο και τον βοηθό Κομητόπουλο να μη δείχνουν τίποτε, μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο και τους ποδοσφαιριστές της Πυλάρου. Στο 87 οι Πρόννοι θα χάσουν διπλή ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσια. Ο Κώστας Τζανίνος θα εκτελέσει το φάουλ έξω από την περιοχή, ο Μακρής θα απομακρύνει δύσκολα, η μπάλα θα έρθει πάλι μέσα στην περιοχή μετά από «γέμισμα» του Χιόνη, με τον Μαγουλά να πιάνει την κεφαλιά και τον Μακρή να πραγματοποιεί την απόκρουση του αγώνα πέφτοντας στην γωνία του. Στο 88 ο Κώστας Τζανίνος θα αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη μετά από μαρκάρισμα στον Ορ. Κουλουμπή και ένα λεπτό αργότερα την κόκκινη κάρτα θα δει και ο Χιόνης (δεύτερη κίτρινη) για διαμαρτυρία, με τους Πρόννους να ολοκληρώνουν την αναμέτρηση με εννέα παίκτες. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, μετά από κόρνερ από τα δεξιά του Παναγιώτη Σταμούλη, ο Ποταμιάνος θα πιάσει την κεφαλιά, όμως η μπάλα θα περάσει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια των φιλοξενούμενων. Έτσι, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη, αλλά σε πιθανή ισοβαθμία υπολείπονται των Πρόννων.
ΠΥΛΑΡΙΑΚΟΣ: (Κώστας Κουγιανός), Μακρής, Γασπαρής Γ., Κουλουμπής Ορ., Παπαδάτος, Βιτωράτος (72 Σταμούλης Ν.), Ποταμιάνος, Μπαλάι, Διαμαντής, Αλυσανδράτος Μ., Σταμούλης Π., Σολδάτος Γρ.
ΠΡΟΝΝΟΙ: (Γεράσιμος Κουρκουμέλης), Παπαβασιλείου, Αλεξίου, Παππάς, Μαγουλάς, Σολωμός, Κουρκουμέλης (73 Κουτροκόης), Τραυλός (46 Ζαπάντης), Τζανίνος Κ., Κατσιλίδης (32 Λιναρδάτος), Χιόνης, Αναγνώστης.