Ίδρωσε, αλλά νίκησε τον Πάγκε η Εικοσιμία

Η Εικοσιμία κατάφερε να περάσει νικηφόρα από το Αργοστόλι κόντρα στον Πάγκε με 3-0 σε ένα πολύ καλό και θεαματικό παιχνίδι, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών μέχρι το τέλος.
Η ομάδα της Λειβαθούς, μετά από αυτή τη νίκη, έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της τρίτης θέσης στην κανονική περίοδο περιμένοντας πλέον τα αποτελέσματα του ΑΟΚΙ, αλλά και το τι θα κάνει η ίδια στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής κόντρα στα αδιάφορα βαθμολογικά Φωκάτα στις Κεραμειές. Η Εικοσιμία ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς, ωστόσο ο Πάγκε στη συνέχεια ισορρόπησε και φάνηκε απειλητικός κάποιες φορές, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Το σύνολο του Δημήτρη Ζησιμάτου ευτύχησε να προηγηθεί ουσιαστικά στην πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Κομπορόζου. Στο 7 ο Καραΐσκος θα κάνει την ατομική ενέργεια από τα δεξιά, την κατάλληλη στιγμή θα γυρίσει την μπάλα στην περιοχή και ο επερχόμενος Κονόμη θα στείλει με σουτ την μπάλα στην εστία του Πάγκε ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου στην αναμέτρηση, μετά από κόρνερ του Στεφανάτου, ο Αντωνάτος θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα περάσει πάνω από τα δοκάρια του Κομπορόζου. Ο Πάγκε θα πάρει τα ηνία του αγώνα στη συνέχεια, θα έχει κατοχή μπάλας και στο 28 θα φτάσει κοντά στην ισοφάριση. Ο Τριανταφυλλίδης θα κάνει τη σέντρα στην περιοχή, ο Ντετλάλα θα πιάσει την κεφαλιά, όμως η μπάλα θα περάσει λίγο έξω από την εστία του Γιαννά. Οι γηπεδούχοι θα απειλήσουν και πάλι στο 31, αυτή τη φορά μετά από κάθετη πάσα του Τριανταφυλλίδη στο Ντετλάλα, με τον επιθετικό του Πάγκε να αστοχεί από καλή θέση, αφού ο Γιαννάς με διπλή προσπάθεια θα μπλοκάρει την μπάλα.

Χρυσή αλλαγή ήταν ο Αποστόλου
Δύο λεπτά αργότερα η ομάδα του Γιώργου Βασιλάκη θα ακουμπήσει το 1-1, αλλά ο Τούρλας θα δει τον Γιαννά να αποκρούει σε κόρνερ το σουτ που επιχείρησε από πολύ καλή θέση. Στο 35 ο Πάγκε θα χάσει πολύ μεγάλη ευκαιρία, αφού το σουτ-φάουλ του Τούρλα θα βρει τη συμβολή των δοκαριών του Γιαννά. Λίγο πριν απάο τη λήξη του ημιχρόνου η Εικοσιμία θα… ξεμυτίσει και πάλι, όμως ο Αντωνάτος δεν θα καταφέρει να σκοράρει, μια και ο Μεγαδούκας θα διώξει με προβολή σε κόρνερ. Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο, αφού και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν κουρασμένες, με αποτέλεσμα να φτάσουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο για να επανέλθει το σασπένς στο ματς. Στο 83 ο Αποστόλου φάνηκε να ανατρέπεται μέσα στην περιοχή από τον Αντωνίου, με τον διαιτητή Βασιλόπουλο να σφυρίζει το πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο ίδιος που το κέρδισε για το 0-2. Δύο λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης η Εικοσιμία θα «κλειδώσει» το ματς πετυχαίνοντας και τρίτο γκολ. Ο Χρηστάτος θα βγάλει πολύ ωραία διαγώνια πάσα στον Ντουκάι, αυτός θα πασάρει στον Αποστόλου, ο οποίος με δυνατό συρτό σουτ θα νικήσει τον Κομπορόζο για το τελικό 0-3, με τον ίδιο τον σκόρερ να αποδικνύεται η χρυσή αλλαγή για τον προπονητή του.
ΠΑΓΚΕ: (Γιώργος Βασιλάκης), Κομπορόζος, Τριανταφυλλίδης, Μεγαδούκας, Βεκερίδης, Αντωνίου, Δραγκούτας (46 Θωμάς), Κοτίνης (70 Βασιλάκης), Μποσίνης (56 Τσιγαρίδας), Ντεντλάλα, Τούρλας, Κατσιγιώργης.
ΕΙΚΟΣΙΜΙΑ: (Δημήτρης Ζησιμάτος), Γιαννάς, Κουμαριώτης, Βαλεντής, Ψάλτης, Κονόμη (75 Ντουκάι), Αποστολάτος, Αντωνάτος (66 Αποστόλου), Χρηστάτος, Καραίσκος (59 Καπλάνι), στεφανάτος, Μαρκαντωνάτος.