Η Εικοσιμία «τελείωσε» τα Διλινάτα

Η Εικοσιμία ήταν τελικά η ομάδα που έβαλε ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες των Διλινάτων για κατάκτηση του πρωταθλήματος, αφού το Σάββατο το απόγευμα επιβλήθηκε της ομάδας του Γκόνι Ρέντζι με 3-1 στις Κεραμειές.
Το παιχνίδι για τους γηπεδούχους δεν είχε καμία βαθμολογική σημασία, ενώ αντίθετά οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν την ύπαρξή τους στα πλέι οφ και μόνο με νίκη θα διατηρούσαν ζωντανές κάποιες ελπίδες για να μείνουν μέσα στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Τα Διλινάτα, με πολλές απουσίες στη σύνθεσή τους, αλλά και την απογοήτευση να κυριαρχεί μετά τα δύο χαμένα ματς με ΑΕΚ και ΑΟΚΙ, υπέκυψαν στις ορέξεις των παικτών του Δημήτρη Ζησιμάτου, που για πρώτη φορά στα πλέι οφ έβγαλαν τέτοια ενέργεια μέσα στο γήπεδο. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι θα απειλήσουν πρώτοι στο ματς μόλις στο 3 όταν ο Κορσιάνος από πλεονεκτική θέση δεν θα σημαδέψει σωστά στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω από την εστία του Γιαννά. Στο 15 η Εικοσιμάι θα φτάσει πολύ κοντά στο γκολ με τον Μαρκαντωνάτο και στο 23 θα πάριε το προβάδισμα. Γερασιμάτος και Αντωνάτος θα συνεργαστούν ωραία από τα δεξιά, ο δεύτερος θα βγάλει την πάσα για τον Γρηγοράτο και αυτός θα πλασάρει τον Κοσμάτο κάνοντας το 1-0, το οποίο θα είναι και αποτέλεσμα ημιχρόνου, αφού ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν άλλες ευκαιρίες.

Στο τέλος «ξύπνησαν» τα Διλινάτα
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Εικοσιμία να πιέζει από την αρχή και αυτή η πίεση μεταφράστηκε σε γκολ στο 57. Ο Γερασιμάτος θα βρεθεί έξω από την μεγάλη περιοχή των Διλινάτων, θα πιάσει το σουτ και η μπάλα θα καταλήξει στα δίχτυα του Κοσμάτου για δεύτερη φορά. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι θα εδραιώσουν τη νίκη τους με ένα ακόμη γκολ. Ο Αρντίντ θα βγάλει καταπληκτική κάθετη πάσα στον Αποστόλου, αυτός θα προχωρήσει μερικά μέτρα και θα πλασάρει τον Κοσμάτο ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και πάλι και τα Διλινάτα θα κάνουν αισθητή την παρουσία τους μόλις τρία λεπτά πριν από το τέλος. Ο Χρήστος Τζωρτζάτος θα ανατραπεί μέσα στην περιοχή από τον Κουμαριώτη, με τη εκτέλεση του πέναλτι να αναλαμβάνει ο ίδιος και να μειώνει σε 3-1 για την ομάδα του. Στο 90 ο Διονύσης Τζωρτζάτος και στις καθυστερήσεις πάλι ο ίδιος ποδοσφαιριστής δεν θα καταφέρει να σκοράρει από καλή θέση μειώνοντας και άλλο το σκορ, με το τελικό αποτέλεσμα να στέλνει και τις δύο ομάδες για… διακοπές μια αγωνιστική πριν απλο τη λήξη των πλέι οφ.
ΕΙΚΟΣΙΜΙΑ: (Δημήτρης Ζησιμάτος), Γιαννάς, Κουμαριώτης, Γρηγοράτος (70 Βαλεντής), Αλεξανδράτος, Κονόμη (78 Στεφανάτος), Αποστολάτος, Αντωνάτος, Μπούσι, Αποστόλου, Γερασιμάτος, Μαρκαντωνάτος (83 Χρηστάτος).
ΔΙΛΙΝΑΤΑ: (Γκόνι Ρέντζι), Κοσμάτος, Καλιακούδας (75 Καλαφάτης Στ.), Τζωρτζάτος Κ., Μίρτο, Αναλυτής Θ., Τζωρτζάτος Φ., Τζωρτζάτος Διον., Φατιόν, Κατσούρης, Τζωρτζάτος Χρ., Κορσιάνος (54 Σκριβάνος).