Σήκωσε πάλι κεφάλι ο Πάγκε

Μεγάλη βαθμολογική ανάσα, μετά από συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα και κυρίως ψυχολογία ενόψει της συνέχειας πήρε σήμερα το απόγευμα ο Πάγκε, που υπέταξε με 3-0 τα Διλινάτα στις Κεραμειές και τα… προσγείωσε.
Μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες η ομάδα του Θόδωρου Βουκελάτου επανήλθε στα νικηφόρα αποτελέσματα και μάλιστα κόντρα στο Σύλλογο που πέρσι τερμάτισε στην κορυφή του πρωταθλήματος στην κανονική περίοδο. Ο Πάγκε πλησίασε την τετράδα, σε αντίθεση με τα Διλινάτα που απομακρύνθηκαν αρκετά από αυτό τον στόχο, στο τέλος του Α γύρου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, κράτησαν την μπάλα και με τους Τούρλα και Μοσχόπουλο να είναι οι κορυφαίοι της αναμέτρησης, μόλις με την συμπλήρωση του πρώτου λεπτού πήραν προβάδισμα στο σκορ. Η φάση θα ξεκινήσει από τον Τούρλα, που θα κάνει την κούρσα από τα αριστερά, θα κόψει στην μεγάλη περιοχή για τον Μοσχόπουλο και αυτός δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να νικήσει τον Καλαφάτη ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Η πίεση του Πάγκε θα συνεχιστεί και στο 15 ο Σπανός θα δεχθεί την πάσα του Τούρλα, αλλά ο μέσος των γηπεδούχων δεν θα βρει τον στόχο του, αφού το σουτ που εξαπέλυσε, μετά από κόντρα, θα χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι του Καλαφάτη. Η πρώτη επίσκεψη των Διλινάτων στην περιοχή του Μαγδαληνού θα γίνει με την συμπλήρωση είκοσι λεπτών αγώνα. Ο Σπύρος Κουρκουμέλης θα κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Χρήστο Τζωρτζάτο να πιάνει την κεφαλιά, αλλά τον τερματοφύλακα του Πάγκε να αποκρούει. Οι φιλοξενούμενοι στο 22 θα απειλήσουν και πάλι με σουτ του Διονύση Τζωρτζάτου από τα όρια της περιοχής, με την μπάλα όμως να περνάει άουτ. Το σουτ του Μοσχόπουλου στο 36 θα αναγκάσει τον Καλαφάτη να πεταχτεί στο «Γ» της εστίας του και να αποκρούσει. Ο τερματοφύλακας των Διλινάτων θα εξουδετερώσει το σουτ του Τούρλα στο 37, ενώ ο μέσος του Πάγκε στο 41 θα αστοχήσει με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση.

Σκόραρε κατά της πρώην του ο Κορσιάνος
Το δεύτερο ημίχρονο θα ξεκινήσει όπως και το πρώτο, με τον Πάγκε δηλαδή να έχει την πρωτοβουλία και να δημιουργεί και τις φάσεις. Στο 50 ο Μούκα θα βρει με εξαιρετική κάθετη πάσα τον Μοσχόπουλο λίγο έξω από την περιοχή, αυτός θα προχωρήσει και από το σημείο του πέναλτι μόνος απέναντι από τον Καλαφάτη πλασάρει εύστοχα και πετυχαίνει το δεύτερο γκολ της ομάδας του και δικό του. Στο 68 ο Καλαφάτης θα αποκρούσει το σουτ του Μοσχόπουλου, στερώντας του το χατ τρικ, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι θα κάνουν πάλι αισθητή την παρουσία τους στο ματς. Ο Χρυσανθακόπουλος θα εκτελέσει το κόρνερ, ο Δ. Τζωρτζάτος θα πιάσει την κεφαλιά, όμως η μπάλα θα περάσει άουτ. Δύο λεπτά αργότερα και πάλι τα Διλινάτα θα βρεθούν μπροστά, αυτή την φορά με τον Θ. Αναλυτή, το σουτ του οποίου μέσα από την περιοχή θα περάσει έξω από την εστία του Μαγδαληνού. Στο 88 ο Πεφάνης θα δεχθεί την σέντρα του Γ. Αναλυτή, θα πιάσει το απευθείας σουτ, όμως η μπάλα θα χτυπήσει στο δοκάρι του Μαγδαληνού και θα χαθεί η ευκαιρία να μειώσουν το σκορ τα Διλινάτα. Εκεί που οι φιλοξενούμενοι πίεζαν για το γκολ, ο Αρμάντο θα βρει τον Κορσιάνο στον κενό χώρο και αυτός λίγο μέσα από την περιοχή θα σκοράρει κατά της πρώην ομάδας του και θα γράψει το τελικό 3-0 στο 90, αφού το φάουλ του Χαραλαμπόγλου στις καθυστερήσεις δεν θα βρει στόχο.
ΠΑΓΚΕ: (Θόδωρος Βουκελάτος), Μαγδαληνός, Βασιλάκης, Κλειτογιάννης, Θωμάς, Αντωνίου, Αρμάντο, Μοσχόπουλος (85 Κορσιάνος), Σπανός, Ντεντλάλα (89 Δραγούτας), Τούρλας, Μούκα (71 Τριανταφυλλίδης).
ΔΙΛΙΝΑΤΑ: (Δημήτρης Κουρκουμέλης), Καλαφάτης, Κουρκουμέλης, Αναλυτής Θ., Τζωρτζάτος Δημ. (54 Παπαδάτος), Κουγιανός (54 Τζωρτζάτος Φ.), Χαραλαμπόγλου, Τζωρτζάτος Διον., Γεωργόπουλος (71 Πεφάνης), Αναλυτής Γ., Τζωρτζάτος Χ., Χρυσανθακόπουλος.