Έπιασε τριάδα ο Παλληξουριακός

Μετά από δύο συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα σε πρωτάθλημα και κύπελλο, ο Παλληξουριακός επέστρεψε σήμερα το απόγευμα στις επιτυχίες επικρατώντας με 1-0 της Σάμης στο Ληξούρι σκαρφαλώνοντας και πάλι στην τρίτη θέση.
Σε γενικές γραμμές η νίκη της ομάδας του Ληξουρίου ήταν δίκαιη, αφού κράτησε την μπάλα, δημιούργησε ευκαιρίες, ωστόσο η μη μετατροπή τους σε γκολ άφηνε το ματς ανοικτό μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Η Σάμη απείλησε ελάχιστες φορές, μένοντας μακριά από τον καλό της εαυτό, με την ήττα αυτή να την οδηγεί εκτός της πρώτης τετράδας του βαθμολογικού πίνακα. Οι «ερυθρόλευκοι», με τον Ζάβαλη αυτή τη φορά να ξεκινάει στο ματς, μπήκαν με πολύ… τσαμπουκά στον αγωνιστικό χώρο, θέλοντας να δώσουν απαντήσεις στους επικριτές τους μετά κυρίως την ήττα-αποκλεισμό από τον Πάγκε μεσοβδόμαδα. Πήραν από την αρχή την πρωτοβουλία και στο 8 δημιούργησαν την πρώτη του καλή ευκαιρία. Ο Μαρινάκης βρέθηκε αμαρκάριστος έξω από την περιοχή της Σάμης, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Κυριάκου Μωραΐτη. Τέσσερα λεπτά αργότερα όμως, μετά από σέντρα στην περιοχή από τα δεξιά, ο γκολκίπερ της Σάμης έκανε άσχημη έξοδο, η άμυνά του δεν κατάφερε να απομακρύνει και ο Κόμητας που έγινε κάτοχος της μπάλας την έσπρωξε από κοντά στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έκανε μερική διόρθωση του λάθους του δύο λεπτά αργότερα, όταν είπε όχι στον Μαρινάκη, που επιχείρησε σουτ από καλή θέση.

Κρατούσε η αγωνία όσο έμενε το 1-0
Στο 16 ο Ζάβαλης είδε το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή να κοντράρει πάνω στα σώματα των αμυντικών της Σάμης και να φεύγει κόρνερ και στο επόμενο λεπτό η κεφαλιά του Βολνίσκι απομακρύνθηκε πάνω στην γραμμή από τους αμυντικούς της Σάμης, με τον Μωραΐτη και πάλι να είναι εκτός φάσης. Ο Παλληξουριακός συνέχισε να επιτίθεται και στο 18 ο Κόμητας παραλίγο να γράψει το 2-0, αλλά ο Μωραΐτης αυτή τη φορά ήταν στη θέση του και απόκρουσε. Στο 25 ο Χασάι θα περάσει καταπληκτική μπαλιά στον Λούλουδα που κινήθηκε ως κρυφός επιθετικός, αλλά το σουτ του 32χρονου μέσου θα φύγει μερικά εκατοστά έξω από την εστία της Σάμης. Στο 33 οι φιλοξενούμενοι επισκέφτηκαν για πρώτη φορά στο ματς την εστία του Σέσα, ο οποίος έκανε ντεμπούτο σήμερα με την «ερυθρόλευκη» φανέλα προερχόμενος με μεταγραφή από τον Εθνικό. Ο Τέλης Αμούργης θα βρει τον Γιαννάτο λίγο μέσα στην περιοχή του Παλληξουριακού, όμως αυτός θα πλασάρει λίγο άουτ και η ισοφάριση δεν θα έρθει. Στο 38, μετά από νέα λάθη της άμυνας της Σάμης και μάλιστα συνεχόμενα πρώτα ο Μαρινάκης και στη συνέχεια ο Ζάβαλης δεν κατάφεραν να πλασάρουν σωστά τον Μωραΐτη, ενώ στο 42 ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το δυνατό σουτ του Χασάι μέσα από την περιοχή. Στην αντεπίθεση της Σάμης ο Κοσμάτος βρέθηκε απέναντι από τον Σέσα και με ωραίο πλασέ τον νίκησε, αλλά μετά από υπόδειξη του βοηθού το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ σε μια φάση που ξεσήκωσε τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων.

Μόνος του κρατούσε ο Μωραΐτης
Στο δεύτερο μισό ο Παλληξουριακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Ο Μαρινάκης στο 52 είδε τον Μωραΐτη να αποκρούει το σουτ του, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μαυροειδής θα σουτάρει ελάχιστα άουτ από την εστία της Σάμης. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Χασάι πάσαρε στον Κόμητα στο ύψος της περιοχής, αλλά και πάλι ο πορτιέρο της Σάμης είπε όχι. Νέο σουτ από τον Χασάι στο 69 και ο Μωραΐτης έδειξε και πάλι τις ικανότητές του. Στο 73 μετά από ωραίο συνδυασμό των Μαρινάκη και Κόμητα και πάσα του δεύτερου στον Λούλουδα στην μικρή περιοχή ο τελευταίος δεν πλάσαρε όπως θα ήθελε, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Την ίδια κατάληξη είχαν το σουτ του Ζάβαλη στο 74, η κεφαλιά του Βολνίσκι στο 78 και το νέο σουτ από τον Ζάβαλη ένα λεπτό αργότερα. Στο 83 και στο 86 ο Χασάι είδε τα σουτ που επιχείρησε να κοντράρουν στα σώματα των αμυντικών και να βγαίνουν κόρνερ, ενώ στο 89 ο Κόμητας βρέθηκε για άλλη μια φορά μόνος απέναντι από τον Μωραΐτη, μετά από νέο… τσαφ της άμυνας της Σάμης με νικητή τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων, που αν δεν είχε κάνει το λάθος στο γκολ που δέχθηκε νωρίς στο ματς θα ήταν ο κορυφαίος του αγώνα και ίσως η ομάδα του να έφευγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το Ληξούρι.
ΠΑΛΛΗΞΟΥΡΙΑΚΟΣ: (Μάκης Θωμάς), Σέσα, Αντωνάτος, Βολνίσκι, Μαρκάτος Σωκ., Μαυροειδής, Λούλουδας, Ζερβός, Κόμητας, Ζάβαλης (90 Μπράτι), Χασάι, Μαρινάκης (75 Τοζάι).
ΣΑΜΗ: (Κώστας Βιτωράτος), Μωραΐτης Κ., Ποταμιάνος (79 Καλλιβωκάς), Καππάτος (71 Μινέτος Η.), Βιτωράτος, Κοσμάτος, Μωραΐτης Ν. (46 Μπεκατώρος), Αμούργης Α. ,Νικολοβιένης, Γιαννάτος, Περιβολάρης, Αμούργης Γ.