Έκανε… πάρτι η Πρόοδος με τα Φωκάτα

Τον κακό τους εαυτό, αυτόν που έδειξαν στην αρχή του πρωταθλήματος, παρουσίασαν σήμερα οι ποδοσφαιριστές των Φωκάτων στην Ιθάκη, χάνοντας με κάτω τα χέρια από την Πρόοδο με 6-1, βάζοντας σε περιπέτειες την παραμονή τους στην κατηγορία.
Οι φιλοξενούμενοι πήγαν… μισοί στην Ιθάκη, αφού αρκετοί από τους βασικούς τους έμειναν πίσω λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, δίνοντας την ευκαιρία στην Πρόοδο να κάνει την καλύτερή της εμφάνιση από την αρχή του πρωταθλήματος και να φτάσει δίκαια σε αυτή την πολύ μεγάλη νίκη. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Θιακούς ήταν ο Κατσαρέλιας, ο οποίος έκανε άνω-κάτω την άμυνα των Φωκάτων, πετυχαίνοντας ο ίδιος δύο γκολ, ενώ έδωσε στο… πιάτο και τα υπόλοιπα τέσσερα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς δείχνοντας τις προθέσεις τους από την αρχή. Στο 4 και στο 8 ο Κατσαρέλιας θα απειλήσει την εστία του Αυγουστάτου, όμως την πρώτη φάση δεν θα καταφέρει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα του Αρταβάνη και στη δεύτερη θα δει τον Αυγουστάτο να του λέει «όχι» στο δυνατό σουτ που επιχείρησε. Με τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου στο ματς οι γηπεδούχοι θα ανοίξουν το σκορ. Ο Κατσαρέλιας, μετά από ατομική ενέργεια θα βρει τον Λίλα μέσα στην περιοχή και αυτός από κοντά θα κάνει το 1-0 για την Πρόοδο. Στο 22 το σουτ του Κανάκη δεν θα βρει στόχο, όπως και το σουτ του Λίλα στο 29. Ο Τσιντήλας θα «ζεσταθεί» στο 36 όταν θα αποκρούσει με δεύτερη προσπάθεια το σουτ του Κανάκη. Λίγο πριν τη συμπλήρωση 40 λεπτών στο ματς οι γηπεδούχοι θα διευρύνουν το προβάδισμά τους με ένα γκολ καρμπόν με το πρώτο. Κατσαρέλιας κούρσα, γύρισμα στον Λίλα και 2-0 για την Πρόοδο. Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Δευτεραίος θα δει την μπάλα να περνάει λίγο έξω από την εστία του Αυγουστάτου μετά το σουτ που επιχείρησε.

Μόνο με… λάσο έπιαναν τον Κατσαρέλια
Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε παράσταση για έναν ρόλο, ωστόσο η Πρόοδος άργησε να πάρει… μπροστά, αφού χρειάστηκε να συμπληρώσουμε μια ώρα αγώνα για πετύχει το τρίτο της τέρμα. Αρταβάνης και Κατσαρέλιας θα συνεργαστούν, με τον τελευταίο να σερβίρει ένα ακόμη γκολ στον Λίλα και αυτός να μην αστοχεί κάνοντας το 3-0 για την ομάδα του πετυχαίνοντας ταυτόχρονα και χατ τρικ. Στο 75, μετά από σέντρα του Τσάμη, ο Βρεττός δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του και να αλλάξει λίγο την πορεία της μπάλας στέλνοντάς την στα δίχτυα των Φωκάτων. Στο 79 ο Κατσαρέλιας θα εξαργυρώσει την απόδοσή του πετυχαίνοντας και ο ίδιος γκολ. Μετά από ατομική ενέργεια και πάλι, θα βγει μόνος του απέναντι από τον Αυγουστάτο, ο οποίος μάζεψε την μπάλα για τέταρτη φορά μέσα από την εστία του. Ο τερματοφύλακας των Φωκάτων στο 82 θα κάνει την απόκρουση του αγώνα μετά από σουτ του Ηλιόπουλου μέσα από την περιοχή, διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα όμως η μονομαχία των παραπάνω παικτών θα έχει διαφορετική κατάληξη. Ο Κωστόπουλος θα κάνει τη σέντρα από τα δεξιά και στη συνέχεια ο Ηλιόπουλος με σουτ μέσα από την περιοχή θα αυξήσει τον δείκτη του σκορ στο 5-0 για την ομάδα του. Με τη συμπλήρωση 90 λεπτών στο ματς οι γηπεδούχοι θα φτάσουν τη μισή ντουζίνα γκολ, με τον Κατσαρέλια να πετυχαίνει το δεύτερο δικό του, μετά από σέντρα του Τσάμη από τα αριστερά. Το κατιαγιστικό τελευταίο δεκάλεπτο θα ολοκληρωθεί με το γκολ της… τιμής για τα Φωκάτα. Ο Αραβαντινός θα κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα θα χτυπήσει στον Βλασσόπουλο, θα αλλάξει πορεία και θα ξεγελάσει τον Τσιντήλα διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 6-1.
ΠΡΟΟΔΟΣ: (Κώστας Πίππος), Τσιντήλας Γ., Τσιντήλας Τ. (Κωστόπουλος), Τσάμης, Λαγκαδάς, Παπαδόπουλος, Πρεβεζιάνος, Αρταβάνης, Βλασσόπουλος, Δευτεραίος (Βρεττός), Κατσαρέλιας, Λίλα (Ηλιόπουλος).
ΦΩΚΑΤΑ: (Μιχάλης Αθηναίος), Αυγουστάτος, Δεστούνης, Μάλσι, Σελενίτσα, Ντουκάι, Φραντζής (Λάτσης), Χρίστο, Κανάκης, Αραβαντινός, Αθηναίος, Ξαξίρης (Καλογηράς).