Κυπελλούχος η ΑΕΚ για πρώτη φορά στην ιστορία της

Κυπελλούχος ΕΠΣΚΙ για πρώτη φορά στην ιστορία της αναδείχθηκε η ΑΕ Κεφαλονιάς, επικρατώντας στον μεγάλο τελικό του θεσμού της Εικοσιμίας με σκορ 3-2 στη διαδικασία των πέναλτι μετά από 120 λεπτά αγώνα, το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς σκορ (0-0).
Η αναμέτρηση διεξήχθη στο Ενωσιακό Γήπεδο των Φαρακλάτων με την παρουσία του κόσμου να είναι κατώτερη των προσδοκιών και τις καιρικές συνθήκες να μην βοηθούν αφού έπνεαν ιδιαίτερα ισχυροί άνεμοι. Από αγωνιστικής άποψης, το ματς δεν διεκδικεί «δάφνες» ποιότητας αφού πήγε περισσότερο στο πάθος στην κανονική του διάρκεια ενώ στη διαδικασία της ημίωρης παράτασης, οι παίκτες των δύο ομάδων έμειναν από δυνάμεις και ήταν φανερό ότι είχαν συμβιβαστεί με την ιδέα των πέναλτι. Στη «ρώσικη ρουλέτα», η ομάδα του Γιώργου Τόγια αποδείχθηκε πιο τυχερή αφού ο Τσιαουσντέλιο απέκρουσε ένα πέναλτι ενώ άλλα δύο που εκτέλεσαν παίκτες της Εικοσιμίας δεν βρήκαν στόχο. Ο αρχηγός της ΑΕΚ, Χρήστος Φωκάς παρέλαβε το τρόπαιο από τα χέρια του Προέδρου της ΕΠΣΚΙ, Βαγγέλη Μαζαράκη και το σήκωσε στον «αέρα», πανηγυρίζοντας ξέφρενα μαζί με όλους τους συμπαίκτες του τη μεγάλη επιτυχία. Εκείνος που έζησε έντονα το παιχνίδι εκτός γηπέδου ήταν και ο γενικός αρχηγός της Ενωσης, Δημήτρης Κουμαριώτης, ο οποίος είδε όλους τους παίκτες να τρέχουν προς το μέρος του για να του παραδώσουν το Κύπελλο. Το… πάρτι της ΑΕΚ συνεχίστηκε ακολούθως στα αποδυτήρια όπου τα… μπουγέλα είχαν την τιμητική τους!

Διαμαρτυρίες της ΑΕΚ και αποβολή Τόγια
Την ίδια ώρα, στο στρατόπεδο της Εικοσιμίας τα συναισθήματα ήταν εκ διαμέτρου αντίθετα αφού έφτασαν στην πηγή αλλά δεν κατάφεραν στο τέλος να… πιουν νερό. Ωστόσο, αξίζουν πολλά συγχαρητήρια και στους παίκτες του Δημήτρη Ζησιμάτου για την προσπάθεια τους, κάτι που αναγνώρισαν με το θερμό τους χειροκρότημα και οι νικητές. Στο πρώτο μέρος, το παιχνίδι ήταν σχετικά ισορροπημένο, με την Εικοσιμία να πατάει λίγο καλύτερα στον αγωνιστικό. Στο 23 μετά από μια μεγάλη πάσα του Φωκά, υπήρξε αδράνεια στην άμυνα των τυπικά φιλοξενούμενων και ο Εμιλιάνο έπιασε την κεφαλιά στην έξοδο του Κολυβά με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Μπούσι εκτέλεσε ένα φάουλ από δεξιά, με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Στο 45 μετά από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Λυκούδη, ο Κολυβάς μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια, με τους τυπικά γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα προς τον διαιτητή ότι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή τέρματος. Τα παράπονα τους συνεχίστηκαν και στην ανάπαυλα με συνέπεια ο Γιώργος Τόγιας να αποβληθεί και να δίνει οδηγίες στην επανάληψη από τον περιβάλλοντα χώρο του γηπέδου.

Καθοριστική η αναγκαστική αλλαγή του Αποστολάτου
Στην επανάληψη, το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε, με την Εικοσιμία να χάνει τη μάχη του κέντρου από το 78 όταν αποχώρησε λόγω τραυματισμού ο αρχηγός, Σπύρος Αποστολάτος. Μέχρι τότε, ο Ντουκάι είχε ένα διαγώνιο σουτ στο 75 που μπλόκαρε ο Τσιαουσντέλιο ενώ ένα λεπτό αργότερα το σουτ του ίδιου παίκτη από καλή θέση κόντραρε στον Λογκόνη, με αποτέλεσμα να απομακρυνθεί η μπάλα. Η καλύτερη στιγμή του αγώνα ανήκε στην Εικοσιμία και χάθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν το φάουλ του Μπούσι, εξουδετέρωσε με εντυπωσιακή επέμβαση στο οριζόντιο δοκάρι ο Τσιαουσντέλιο και με δεύτερη προσπάθεια έβγαλε τη μπάλα κόρνερ. Κάπως έτσι, ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια του αγώνα και ακολούθησε η ημίωρη παράταση όπου δεν σημειώθηκε καμία αξιοσημείωτη φάση. Τα όσα έγιναν στα πέναλτι, τα περιγράψαμε συνοπτικά παραπάνω με τη διαδικασία να διαμορφώνεται ως εξής:

Γερασιμάτος (Εικοσιμία) άουτ

Στη διαδικασία των απονομών στους νικητές, τους ηττημένους και τους διαιτητές, μετείχαν πέρα από τον Πρόεδρο της ΕΠΣΚΙ, Βαγγέλη Μαζαράκη, ο Πρόεδρος της ΚΕΔΗΚΕ, Αγγελος Κωνσταντάκης, ο Εντεταλμένος Σύμβουλος Λειβαθούς και μέλος της ΕΠΣΚΙ, Ηλίας Κουρκουμέλης και ο Αντιπρόεδρος της ΕΠΣΚΙ, Θέμης Βαλσαμής.
ΑΕΚ: (Γιωργος Τόγιας) Τσιαουσντέλιο, Στεφανάτος, Τζωρτζάτος (61′ Μαλισόβας), Παπαδάκος (99′ Μπαζάρογλου), Παπαδημητρόπουλος, Φωκάς,  Πολλάκης (79′ Αποστόλου), Λυκούδης, Εμιλιάνο, Λογκόνης, Μπάμπης.
ΕΙΚΟΣΙΜΙΑ: (Δημήτρης Ζησιμάτος), Κολυβάς, Αλεξανδράτος, Κουμαριώτης, Τανουσάι, Ντουκάι, Αποστολάτος (78′ λ.τ. Στεφανάτος), Κορσιάνος, (102′ Σπανός) Μπούσι, Πολλάτος (95′ Αντωνάτος), Χρηστάτος, Γερασιμάτος.