Ένταση στις Κεραμειές, 1-0 ο Παλληξουριακός

Πολλά νεύρα, διαιτητικά λάθη, διακοπές, διαμαρτυρίες και αποβολές χαρακτήρισαν την αναμέτρηση ανάμεσα στην Εικοσιμία και τον Παλληξουριακό, με την ομάδα του Ληξουρίου να παίρνει τη νίκη με 1-0 στο γήπεδο των Κεραμειών και να φέρνει τα πάνω-κάτω στα πλέι-οφ για την κατάκτηση του τίτλου.
Το μοναδικό τέρμα των «ερυθρολεύκων», που αγωνίζονταν από το 39 με αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής του Χρήστου Μινέτου, σημειώθηκε στο πρώτο ημίχρονο με εκτέλεση πέναλτι του Χασάι. Η ομάδα του Δημήτρη Ζησιμάτου προσπάθησε να «απαντήσει» στην επανάληψη αλλά στο 53 έμεινε με εννέα παίκτες λόγω αποβολής του Κουμαριώτη, με συνέπεια τα πνεύματα να οξυνθούν επικίνδυνα και ο διαιτητής, Ε. Θανάσης να αποσυρθεί στα αποδυτήρια μαζί με τους βοηθούς του, διακόπτοντας την αναμέτρηση για 12 λεπτά! Ας πάμε να δούμε, όμως, αναλυτικά πως κύλησε το ματς στο γήπεδο των Κεραμειών. Στο 2 η Εικοσιμία ζήτησε πέναλτι σε κράτημα του Αλ. Πολλάτου μέσα στην περιοχή ενώ στην επόμενη φάση ο Παλληξουριακός ζήτησε κόκκινη κάρτα και αποβολή του Χρ. Μινέτου σε ανατροπή του Χασάι έξω από την περιοχή. Στο 8 οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Αλ. Πολλάτο να βρίσκεται σε θέση βολής μετά από πάσα του Αντωνάτου, με τη μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι. Στο 26 οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι όταν ο Χασάι διεκδίκησε τη μπάλα με τον Τανουσάι και βρέθηκε στο έδαφος, με τον διαιτητή να δίνει την παράβαση μετά από υπόδειξη του βοηθού του, Π. Κομητόπουλου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του.

Με εννέα παίκτες η Εικοσιμία και 12λεπτη διακοπή
Σαν να μην έφτανε αυτό για την Εικοσιμία, στο 39 ο Χρήστος Μινέτος αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Ντουκάι με ωραία ενέργεια και διαγώνιο σουτ, ανάγκασε τον Καραϊσκο να διώξει σε κόρνερ, σε μια καλή στιγμή για την Εικοσιμία. Στο 53 το παιχνίδι πήγε να… τιναχθεί στον αέρα όταν ο Κουμαριώτης αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα στον Χασάι με αποτέλεσμα να ανάψουν τα αίματα εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου και να έχουμε 12λεπτή διακοπή στην αναμέτρηση. Οταν οι διαιτητές επέστρεψαν από τα αποδυτήρια και συνεχίστηκε το παιχνίδι, απομακρύνθηκαν από τον πάγκο των ομάδων τους, ο προπονητής των γηπεδούχων και ο πρόεδρος του Παλληξουριακού. Μέσα σ’ αυτή την «ωραία» ατμόσφαιρα, λοιπόν, ο Παλληξουριακός δημιούργησε ευκαιρίες για να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ με τους Ζάβαλη (73′), Μπράτι (74′) και Καμινάρη (78′) αλλά ο τερματοφύλακας της Εικοσιμίας αντέδρασε αποτελεσματικά και απομάκρυνε τους κινδύνους από την εστία του. Στο 83 ο Ντουκάι εκτέλεσε ένα φάουλ από πολύ πλάγια θέση από τα αριστερά με τη μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από το αριστερό «Γ» του Καραϊσκου.
ΕΙΚΟΣΙΜΙΑ: (Δημήτρης Ζησιμάτος), Κουστουμπάρδης, Μινέτος Χρ., Ψάλτης, Τανουσάι, Ντουκάι, Αποστολάτος, Κορσιάνος, Αντωνάτος (46’ Κουμαριώτης), Πολλάτος Αλ., Χρηστάτος, Στεφανάτος.
ΠΑΛΛΗΞΟΥΡΙΑΚΟΣ: (Γεράσιμος Θωμάς), Καραϊσκος, Αντωνάτος (80′ λ.τρ. Ρεμούντης), Βολνίσκι, Μαρκάτος Σωκ., Μαυροειδής, Λούλουδας, Ζερβός, Κόμητας (75’ Καμινάρης), Ζάβαλης, Χασάι, Μαρινάκης (60’ Μπράτι).