«Διπλό» τίτλου για την Εικοσιμία στο Ληξούρι (2-0)

Η Εικοσιμία ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι των πλέι-οφ κόντρα στον Παλληξουριακό, επικρατώντας με 2-0 στο γήπεδο του Αγίου Αντωνίου. Ενα αποτέλεσμα που δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα του Δημήτρη Ζησιμάτου για την κατάκτηση του πρωταθλήματος αφού αύξησε τη διαφορά της στους τρεις βαθμούς από τη δεύτερη ΑΕΚ (σ.σ. επικράτησε 1-0 του Παγκεφαλληνιακού) δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.
Η πρώτη φάση του αγώνα ήταν στο 5′ για τον Παλληξουριακό με τον Κουστουμπάρδη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια το δυνατό σουτ του Σπ. Μαρκάτου. Η Εικοσιμία απάντησε στο 9′ όταν το σουτ έξω από την περιοχή του Μπούσι πέρασε λίγο έξω από τα δοκάρια του Καραϊσκου. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα σουτ του Πολλατου στο 44 που έφυγε λίγο πάνω από το δοκάρι. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ξεκίνησε και η δυνατή βροχή με την Εικοσιμία να μπαίνει πιο αποφασισμένη για την νίκη. Στο 49 η απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ντουκάι πέρασε δίπλα από το δοκάρι και στο 50 μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπούσι ο Πολλάτος πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει και πάλι άουτ όπως και στο σουτ του Τανουσάι (55). Ο Παλληξουριακός έχασε την ευκαιρία του αγώνα στο 61 όταν ο Σπ.Μαρκάτος βρέθηκε μόνος απέναντι από τον τερματοφύλακα αλλά «κατάφερε» να πλασάρει άουτ. Κι αφού δεν έγινε εδώ το 1-0 ήρθε το γκολ από την πλευρά των φιλοξενούμενων. Στο 72’ ο Αποστολάτος με εντυπωσιακή κεφαλιά «ψαράκι» μετά από σέντρα ακριβείας στην περιοχή του Γερασιμάτου δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Καραϊσκο. Στο επόμενο λεπτό ο νεοεισελθών Κορσιάνος προειδοποίησε όταν έφυγε μόνος στην κόντρα αλλά τον σταμάτησε ο Καραϊσκος κάτι που δεν κατάφερε ο τερματοφύλακας του Παλληξουριακού στο 78′ όταν ο Μπούσι εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά με τον Κορσιάνο να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι και με καρφωτή κεφαλιά να κάνει το 2-0 για την ομάδα του. Στο 84 οι γηπεδούχοι είχαν την τελευταία τους ευκαιρία να μειώσουν το σκορ αλλά η κεφαλιά του Χασάι μετά τη σέντρα του Αντωνάτου έφυγε λίγο άουτ.
ΠΑΛΛΗΞΟΥΡΙΑΚΟΣ: (Γεράσιμος Θωμάς) Καραϊσκος, Αντωνάτος, Βολνίσκι, Μαυροειδής, Μαρκάτος Σωκ., Ζάβαλης, Ζερβός, Κόμητας, Μαρκάτος Σπ., Χασάι (90+ Ρεμούντης), Μπράτι (75’ Αδηλίνης ).
ΕΙΚΟΣΙΜΙΑ: (Δημήτρης Ζησιμάτος): Κουστουμπάρδης, Μινέτος Χρ., Ψάλτης, Τανουσάι(89’ Γρηγοράτος) , Ντουκάι (85’ Ανωνάτος), Αποστολάτος, Μπούσι, Πολλάτος Αλ. (73’ Κορσιάνος), Χρηστάτος, Στεφανάτος, Γερασιμάτος.