Τα Διλινάτα «τρομοκράτησαν» την Ιθάκη

Είκοσι λεπτά στη Β ημίχρονο χρειάστηκαν να παίξουν μπάλα τα Διλινάτα και αυτά ήταν αρκετά για να φτάσουν σε μια ευρεία νίκη με 7-2 στο Βαθύ επί του Οδυσσέα, που έκανε το… λάθος να προηγηθεί με 2-1 στο πρώτο ημίχρονο.
Η ομάδα της Κεφαλονιάς, αν και μπήκε πολύ νωρίς μπροστά στο σκορ, στη συνέχεια χαλάρωσε αδικαιολόγητα και οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να πετύχουν δύο γκολ και να κρατάνε το ματς στην ισοπαλία μέχρι και το 70. Εκεί η δική τους κούραση και η σοβαρότητα που έδειξαν τα Διλινάτα έφταναν όχι μόνο για να γίνει πλήρη ανατροπή σκηνικού, αλλά οι φιλοξενούμενοι να φτάσουν σε έναν θρίαμβο. Τα Διλινάτα μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και κατάφεραν με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών στον αγώνα να πάρουν το προβάδισμα με μακρινό σουτ εκτός περιοχής του Εμιλιάνο. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν όπως την περίμεναν. Ο Οδυσσέας θα αντιδράσει σχεδόν αμέσως με κεφαλιά του Προσαλέντη ύστερα από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά του Ρενάτο. Ο ρυθμός έπεσε και οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν αλλού το μαυλό τους και όχι στο ματς. Στο 43 μάλιστα θα προηγηθούν πάλι από στημένη φάση. Ο Μαρούλης θα βρεθεί αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, μετά από εκτέλεση κόρνερ και άσχημο διώξιμο της άμυνας και με σουτ θα νικήσει τον Αντωνίου κάνοντας το 2-1.
Στο δεύτερο 45λεπτο τα Διλινάτα μπήκαν και πάλι πιο δυνατά, έχασαν μια-δύο ευκαιρίες με τον Εμιλιάνο και τον Χασάι, ωστόσο η ισοφάριση θα έρθει σχετικά αργά και στο 65 μετά από εκτέλεση φάουλ του Εμιλιάνο. Πέντε λεπτά αργότερα ο Διονύσης Τζωρτζάτος θα πετύχει με κοντινό πλασέ το 3-2 μετά την σέντρα από αριστερά του Κώστα Τζωρτζάτου και η ομάδα του Σπύρου Ζερβού θα παραδώσει τα όπλα. Στο 72 ο Βαγγελάτος θα χρηστεί σκόρερ με κοντινό πλασέ μέσα από την περιοχή ύστερα από έξυπνη πάσα του Χασάι. Ο Εμιλιάνο θα… σερβίρει στο 76 και ο Χασάι από κοντά θα αυξήσει τον δείκτη του σκορ στο 5-2. Στο 83 ο Γεράσιμος Τζωρτζάτος θα πετύχει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των Διλινάτων στο πρωτάθλημα μετά από πάσα πάρε-βάλε του Διονύση Τζωρτζάτου. Λίγο πριν από τη λήξη της αναμέτρησης ο Εμιλιάνο θα πετύχει το τρίτο του γκολ στο ματς μετά από κάθετη πάσα του Κώστα Τζωρτζάτου διαμορφώνοντας το τελικό 7-2 για την ομάδα του.
ΟΔΥΣΣΕΑΣ: (Σπύρος Ζερβός), Μουράι, Λεκατσάς, (71 Κώτσης) Παππάς (65 Μεκάνι Α.), Μαλιακρίδας, Φατούρος, Βασιλόπουλος, Ρενάτο, Μαρούλης Ε. (82 Μεκάνι E.), Κουτσουβέλης Π., Προσαλέντης, Σέλα.
ΔΙΛΙΝΑΤΑ: (Ρέτζι Γκόνι), Αντωνίου (46 Καλαφάτης), Κατσούρης, Τζωρτζάτος Κ., Τζωρτζάτος Δημ., Χασάι, Χαραλαμπόγλου, Τζωρτζάτος Διον., Εμιλιάνο, Στεφανάτος, Βαγγελάτος (84 Τζωρτζάτος Φ.), Χριστόπουλος (22 Τζωρτζάτος Γερ.).