Διλινάτα με το μαχαίρι στα δόντια, 1-0 τον Πάγκε

Η αυλαία του πρώτου γύρου στο πρωτάθλημα της Α κατηγορίας βρήκε τα Διλινάτα στη δεύτερη θέση της κατάταξης πίσω από τον Παλληξουριακό, με την ομάδα του μεγάλου χωριού να επικρατεί 1-0 του Πάγκε σήμερα το απόγευμα στις Κεραμειές.
Το ματς ήταν σχετικά κακό στη μεγαλύτερη διάρκειά του, αφού οι ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων προέβαλαν πρώτα τη δύναμη και μετά την τεχνική. Τα Διλινάτα ευτύχησαν να προηγηθούν πολύ νωρίς και από εκεί και πέρα, κοιτάζοντας περισσότερο την άμυνά τους, κατάφεραν να κρατήσουν αυτή την σπουδαία, όπως αποδείχθηκε, νίκη. Ο Πάγκε πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο για την ισοφάριση, δεν τα κατάφερε, με την ομάδα του Θόδωρου Βουκελάτου να έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία, αφού κατά γενική ομολογία 4-5 οριακές φάσεις σφυρίχτηκαν υπέρ των Διλινάτων. Ακόμη και το μοναδικό γκολ του αγώνα οι γηπεδούχοι υποστηρίζουν ότι ήταν από αντικανονική θέση. Στην πρώτη αξιόλογη φάση του ματς τα Διλινάτα κατάφεραν να προηγηθούν. Ήταν μόλις στο 7, όταν ο Χασάι εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα του Πάγκε από τον Π. Τριανταφυλλίδη, μπήκε στην περιοχή, σούταρε, ο Σέσα απέκρουσε, όμως στην επαναφορά ο Δημήτρης Πολλάτος με σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Εκατέρωθεν χαμένες ευκαιρίες για γκολ
Από εκεί και πέρα το ματς πήγε μοιρασμένο μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τον Πάγκε να διατηρεί μια ελαφρά υπεροχή και περισσότερο κράτημα της μπάλας. Στο 24 ο Ντετλάλα έβγαλε μια πολύ ωραία μπαλιά στον Βουκελάτο, πλάγια αριστερά μέσα στην περιοχή, αυτός σούταρε, αλλά την τελευταία στιγμή με τάκλιν αυτοθυσίας ο Χασάι θα πετάξει την μπάλα σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα και σε εξέλιξη της φάσης του κόρενρ του Πάγκε, τα Διλινάτα θα βγουν στην αντεπίθεση και με τη σειρά τους θα κερδίσουν κόρνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χασάι, η μπάλα έφτασε στην καρδιά της άμυνας του Πάγκε, ο Διονύσης Τζωρτζάτος έκανε την κεφαλιά και με διπλή προσπάθεια ο Σέσα μπλόκαρε την μπάλα. Στο 34 ο Τούρλας κατάφερε να περάσει μια εξαιρετική μπαλιά στον Βουκελάτο μέσα στην περιοχή, αυτός χωρίς κοντρόλ έκανε το σουτ, όμως ο Αντωνίου έκανε μια καταπληκτική απόκρουση με τα πόδια και έσωσε την ομάδα του. Τα Διλινάτα θα κερδίσουν φάουλ στο 39 σε καλή θέση έξω από την περιοχή. Την εκτέλεση θα αναλάβει ο Εμιλιάνο, ο οποίος θα στείλει την μπάλα λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Σέσα. Με το 1-0 υπέρ της ομάδας του Ρέτζι Γκόνι τελειώσαν τα 45 πρώτα λεπτά.

Στρίμωξε τους Διλινάδες ο Πάγκε
Το δεύτερο μισό δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο. Τα Διλινάτα γύρισαν πίσω από το πρώτο λεπτό και ο Πάγκε είχε την καθολική υπεροχή απειλώντας πολλές φορές την εστία του Αντωνίου. Ωστόσο, η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος θα είναι για τα Διλινάτα. Στο 47, μετά από λάθος στην άμυνα από τον Λαμπρόπουλο, ο Γιώργος Αναλυτής θα πιάσει το ανάποδο ψαλίδι στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Σέσα. Μετά και την είσοδο του Μπαζάρογλου στο ματς το γήπεδο άρχιζε να… γέρνει επικίνδυνα. Ο Τούρλας πήρε πολλές πρωτοβουλίες, ωστόσο το γκολ δεν ήρθε ποτέ για τον Πάγκε. Στο 66 ο Τούρλας θα κάνει το γύρισμα στην περιοχή, αλλά ούτε ο Βουκελάτος ούτε ο Τριανταφυλλίδης θα καταφέρουν να νικήσουν τον Αντωνίου, σε μια σπάνια διπλή ευκαιρία που δημιουργήθηκε. Στο 69 νέο γύρισμα από τον Τούρλα στν περιοχή, με τον Βουκελάτο να σουτάρει σχεδόν μόνος του και ο Αντωνίου να κάνει μια ακόμη εκπληκτική επέμβαση. Τα Διλινάτα από μια απομάκρυνση του Χρήστου Τζωρτζάτου από την άμυνά του στο 71 παραλίγο να πετύχουν γκολ. Η μπάλα έφτασε στον Εμιλιάνο, αυτός πλάσαρε τον Σέσα στην έξοδό του, όμως η μπάλα αργά και βασανιστικά πέρασε ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το δεξί του δοκάρι. Η τελευταία μεγάλη φάση στο ματς έγινε στο 77 όταν ο Μπαζάρογλου πέρασε για τον Τούρλα στο ύψος της περιοχής, αυτός θέλησε να… κρεμάσει τον τερματοφύλακα των Διλινάτων, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Αντωνίου. Στα τελευταία λεπτά οι αμυντικοί των Διλινάτων δεν είχαν κανένα πρόβλημα στις… γιόμες των παικτών του Πάγκε, μένοντας έτσι το 1-0.
ΠΑΓΚΕ: (Θόδωρος Βουκελάτος), Σέσα, Τριανταφυλλίδης Ε., Παπαδημητρόπουλος, Τριανταφυλλίδης Π. (82 Κατσιγιώργης), Λαμπρόπουλος, Μούκα (53 Μπαζάρογλου), Ζαμπαύτης, Τούρλας, Καράι, Ντετλάλα (67 Ρουμελιώτης), Βουκελάτος.
ΔΙΛΙΝΑΤΑ: (Ρέτζι Γκόνι), Αντωνίου, Χριστόπουλος (17 Αναλυτής Γ.), Τζωρτζάτος Κ., Στεφανάτος, Αναλυτής Θ., Τζωρτζάτος Δ., Πολλάτος Δημ. (67 Γεωργόπουλος), Εμιλιάνιο, Τζωρτζάτος Χρ., Βαγγελάτος (80 Πολλάτος Δ.), Χασάι