Γλίτωσε το… έμφραγμα στο 95 η Εικοσιμία

Παραλίγο να πληρώσει με απώλεια δύο βαθμών η Εικοσιμία τις απουσίες της σήμερα το απόγευμα στις Κεραμειές, όπου επικράτησε με 2-1 του Εθνικού, με γκολ στις καθυστερήσεις, ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.
«Το δις εξ αμαρτείν ουκ ανδρός σοφού», έλεγαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι, αλλά φαίνεται ότι εκεί στον Εθνικό δεν το έμαθαν αυτό στο σχολείο. Είναι η τέταρτη φορά φέτος που η ομάδα του Ληξουρίου δέχεται γκολ στις καθυστερήσεις, γκολ, που στερούν βαθμούς στην προσπάθειά της να παραμείνει στην κατηγορία. Η Εικοσιμία μπήκε νωθρά στον αγώνα, με τους παίκτες της να έχουν επηρρεαστεί από τις πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα. Ωστόσο, ήταν η ομάδα που δημιούργησε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Στο 7 ο Χριστάτος έβγαλε τη σέντρα στην καρδιά της περιοχής, ο Αντωνάτος πήρε την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο έξω από τα δοκάρια του Αραβαντινού. Στο 17, μετά από κόρνερ του Μπούσι προκλήθηκε αναστάτωση στα καρέ του Εθνικού, αλλά τα σουτ του Κορσιάνου και του Κουμαριώτη δεν είχαν ευτυχή κατάληξη, με τον τερματοφύλακα του Εθνικού να μπλοκάρει την μπάλα στο φινάλε της φάσης.

Πήρε τα πάνω του, προδόθηκε από το λάθος του
Από το σημείο αυτό και μετά οι παίκτες του Εθνικού πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο, ενώ στα μετόπισθεν δεν αντιμετώπιζαν κανένα πρόβλημα. Στην πρώτη επίσκεψή της η ομάδα του Ληξουρίου στην αντίπαλη περιοχή παραλίγο να ανοίξει το σκορ. Ο Κωντογιώργης θα βγάλει την παράλληλη σέντρα από τα δεξιά στην περιοχή, ο Μαρούλης θα βρεθεί στην πορεία της μπάλας και μόνος του με το τέρμα θα σουτάρει αναγκάζοντας τον Μακρή να αποκρούσει και στη συνέχεια τον Κουμαριώτη να διώξει ακόμη πιο μακριά. Στο 31 ο Μανέντης θα περάσει κάθετη πάσα στον Αντωνάτο, αυτός από θέση τετ-α-τετ θα δει τον Αραβαντινό στην έξοδό του να αποκρούει την μπάλα και να του στερεί το δικαίωμα να χριστεί σκόρερ. Δύο λεπτά αργότερα είχαμε τη φάση που σημάδεψε όλο το ματς και πιθανόν ολόκληρο το πρωτάθλημα. Σε μια μπροστινή μπαλιά ένας παίκτης της Εικοσιμίας ήταν σε εμφανή θέση οφσάιντ και δεν κυνήγησε τη φάση, την ώρα που ο επόπτης Καπογιαννόπουλος είχε σηκώσει τη σημαία. Ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς, η μπάλα έφτασε στον Γιάννη Σιμωτά και αυτός την έστησε για να εκτελέσει το οφσάιντ. Η φάση συνεχίστηκε με την εκτέλεση του ελεύθερου και μετά από περίπου μισό λεπτό και τις έντονες διαμαρτυρίες της εξέδρας ο διαιτητής Κιόσης πήγε στον βοηθό του, ο οποίος του υπέδειξε την παράβαση του παίκτη του Εθνικού, το χέρι δηλαδή μέσα στην περιοχή του. Ο κ. Κιόσης υπέδειξε το πέναλτι και ο Αντωνάτος ευστοχώντας άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, το οποίο ήταν και αποτέλεσα ημιχρόνου.

Είχαν άγιο… Κουμαριώτη οι γηπεδούχοι
Στο δεύτερο μέρος, τουλάχιστον στην αρχή του είδαμε έναν διαφορετικό προς το καλύτερο Εθνικό. Άρχισε να πιέζει την Εικοσιμία, κέρδισε το κέντρο και στην πρώτη αξιόλογη φάση που δημιούργησε κατάφερε να ισοφαρίσει. Ήταν στο 61, όταν μετά από κόρνερ του Γιακουμάτου από τα αριστερά, ο Βολνίσκι με κοντινή προβολή νίκησε τον Μακρή κάνοντας το 1-1. Ο Δημήτρης Ζησιμάτος πέρασε στο ματς τους Αποστολάτο, Καμπανό και Αλέκο Πολλάτο δίνοντας περισσότερη ισορροπία στην ομάδα του. Στο 63, μετά από κάθετη του Χριστάτου ο Αντωνάτος θα χάσει ένα ακόμη τετ-α-τετ, βλέποντας τον Αραβαντινό να αποκρούει. Στο 75 ο Κορσιάνος θα βρει σε θέση βολής τον Πολλάτο, το σουτ του οποίου μετά την παρέμβαση του Αραβαντινού και του δοκαριού θα περάσει κόρνερ. Στο 81, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπούσι και σύγχυση στην περιοχή του Αραβαντινού, ο Κορσιάνος και ο Αντωνάτος δεν θα καταφέρουν να επωφεληθούν. Στο 89 το σουτ εκτός περιοχής του Χριστάτου θα περάσει λίγο πάνω από τα δοκάρια του γκολκίπερ του Εθνικού. Στο 95 θα έρθει η λύτρωση για τους γηπεδούχους. Ο Καμπανός θα σεντράρει από τα αριστερά, οι αμυντικοί του Εθνικού δεν θα διώξουν όπως πρέπει και ο Μπούσι φάτσα με το τέρμα θα νικήσει τον Αραβαντινό κάνοντας το 2-1. Όμως, το θρίλερ ακόμη δεν είχε τελειώσει. Στο 96 και στην απέλπιδα προσπάθεια του Εθνικού να ισοφαρίσει εκ νέου η Εικοσιμία είχε… άγιο. Ο Παπαδάτος βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, έπιασε το σουτ με την μπάλα να έχει πορεία προς τα δίχτυα, όμως σαν από μηχανής θεός ο Κουμαριώτης θα ακουμπήσει την μπάλα όσο χρειαζόταν, έτσι αυτή να… γλείψει το δοκάρι και να περάσει κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο και ήταν η τελευταία φάση του ματς.
ΕΙΚΟΣΙΜΙΑ: (Δημήτρης Ζησιμάτος), Μακρής, Κουμαριώτης, Τασιούλης (59 Αποστολάτος), Δήμου, Βαλεντής, Καπλάνης (65 Πολλάτος), Κορσιάνος, Αντωνάτος, Μπούσι, Μανέντης (59 Καμπανός).
ΕΘΝΙΚΟΣ: (Νίκος Κουρούκλης), Αραβαντινός Ν., Γιακουμάτος, Κοντογιώργης (62 Παπαδάτος), Σιμωτάς Χ., Σιμωτάς Γ., Μαρούλης, Αντωνάτος, Βολνίσκι, Τορομάνι (82 Μαλιώρης), Αραβαντινός Δ. (46 Κούτσης), Μπάμπης.