Το εκτός έδρας γκολ έδωσε την πρόκριση στην Σάμη

Τα χρειάστηκε για τα καλά η κάτοχος του τροπαίου Σάμη, που με τη σημερινή της ισοπαλία στα Φαρακλάτα με 1-1 κόντρα στην Εύγερο εξασφάλισε τη συμετοχή της στα προημιτελικά του Κυπέλλπυ χάρη και στο 0-0 στο δικό της γήπεδο πριν από μία εβδομάδα.
Το σημερινό ήταν ένα ματς που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας για το θέαμα που μας παρουσίασε, ωστόσο κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων που το παρακολούθησαν μια και η πρόκριση παίζονταν μέχρι και τις καθυστερήσεις του. Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο και στο διάστημα αυτό σημειώθηκαν και τα δύο γκολ της αναμέτρησης. Η Σάμη πατούσε καλύτερα στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο και στο 13 θα πλησιάσει στο γκολ. Ο Νικολοβιένης θα βρει τον Αμούργη στην περιοχή και αυτός από πολύ καλή θέση θα αστοχήσει στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Πετεινάτου. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι θα πάρουν το προβάδισμα. Μετά από λάθος του Περιβολάρη ο Κανάκης θα γίνει κάτοχος της μπάλας και δεν θα δυσκολευτεί να νικήσει τον Φλαμιάτο κάνοντας το 1-0 για την Εύγερο. Το προβάδισμα της ομάδας των Φαρακλάτων κράτησε λιγότερο από δέκα λεπτά, αφού η Σάμη στο 25 έφτασε στην ισοφάριση. Ο Αράπογλου θα κάνει τη σέντρα από τα δεξιά και ο Αμούργης μετά και από λάθος της άμυνας θα πλασάρει τον Πετεινάτο κάνοντας το 1-1, το οποίο ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου, αφού δεν σημειώθηκε κάποια άλλη αξιόλογη φάση στα πρώτα 45 λεπτά.

Προσπάθησε η Εύγερος που κέρδισε μόνο τις εντυπώσεις
Στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου η Σάμη θα κυριαρχήσει στο γήπεδο και δύο φορές θα φτάσει κοντά στο γκολ. Η πρώτη ήταν στο 47 όταν ο Παπαθεοδωρόπουλος θα αναγκάσει τον Πετεινάτο να πετάξει την μπάλα σε κόρνερ μετά τα σουτ που επιχείρησε. Στο 59 ο Στρακάτος θα βγάλει σχεδόν πάνω στη γραμμή του του Αμούργη και στην επαναφορά το νέο σουτ του Νικολοβιένη θα απομακρύνει ο Ψάλτης, με τον Πετεινάτο να είναι εξουδετερωμένος. Από το σημείο αυτό και ύστερα η Εύγερος θα κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 63 ο Φλαμιάτος θα διώξει σε κόρνερ την κεφαλιά του Παππά. Η Σάμη θα απαντήσει δύο λεπτά αργότερα όταν η κεφαλιά του Μωραΐτη θα περάσει ελάχιστα έξω από την εστία της Ευγέρου. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι γηπεδούχοι άρχιζαν αν πιέζουν όλο και περισσότερο για το δεύτερο γκολ που θα τους έδινε την πρόκριση. Στο 76 ο Κανάκης θα γίνει κάτοχος της μπάλας, θα μπει στην περιοχή και την ώρα που ετοιμάζονταν να… σκοτώσει τον Φλαμιάτο ο Βλασσόπουλος με τάκλιν αυτοθυσίας θα πάρει την μπουκιά από το στόμα του επιθετικού της Ευγέρου. Το τελευταίο δεκάλεπτο πέρασε με τους γηπεδούχους να έχουν κατοχή, αλλά να μην μπορούν να απειλήσουν. Το0 τελικό 1-1 έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του Κώστα Πίππου, που πέρασε στα προημιτελικά.
ΕΥΓΕΡΟΣ: (Χρήστος Παπαναστασάτος), Πετεινάτος, Παπαναστασάτος Κ., Παπαναστασάτος Χρ. (46 Ποιμενίδης), Μανωλάτος, Ψάλτης, Κατσιγιώργης, Στρακάτος, Χρυσανθακόπουλος, Κανάκης, Παπαναστασάτος Β., Παππάς (75 Μπατιστάτος).
ΣΑΜΗ: (Κώστας Πίππος), Φλαμιάτος, Φωτόπουλος, Καβαλλιεράτος, Βιτωράτος, Αράπογλου (78 Παπαδημάτος), Μωραΐτης, Παπαθεοδωρόπουλος, Νικολοβιένης, Βλασσόπουλος, Περιβολάρης, Αμούργης Ι. (90 Βελισσαράτος).