Πρωταθλήτρια η Εικοσιμία μετά την… αυτοκτονία Διλινάτων και Πρόννων

Η Εικοσιμία επέστρεψε στους τίτλους της Α κατηγορίας του τοπικού μας πρωταθλήματος μετά την σημερινή της νίκη επί των Φωκάτων με 4-1, την ώρα που στα Τζαννάτα Πρόννοι και Διλινάτα έμεναν σε μια οδυνηρή και για τους δύο ισοπαλία με 1-1.
Η Εικοσιμία είχε σαφώς ευκολότερο έργο κόντρα στην ελλειπή ομάδα των Φωκάτων και έκανε το καθήκον της επικρατώντας άνετα με 4-1 στις Κεραμειές περιμένοντας τα νέα από το μεγάλο ντέρμπι των Τζαννάτων. Εκεί οι Πρόννοι προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, έχασαν κάποιες ευκαιρίες για να μεγαλώσουν το προβάδισμά τους και να ακουμπήσουν τον πρώτο τίτλο στην ιστορία τους, ωστόσο δεν τα κατάφεραν. Τα Διλινάτα ισοφάρισαν νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο και από εκεί και πέρα το ματς έγινε… ροντέο. Εκατέρωθεν ευκαιρίες, αλλά το γκολ δεν ερχόταν. Η ισοπαλία φαινόταν καταδικαστική και για τις δύο ομάδες, με το έμφραγμα να έρχεται στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, όταν ο Ζαρνακούπης βγήκε μόνος τους σε θέση τετ-α-τετ, όμως κατάφερε (περί κατορθώματος πρόκειται) να αστοχήσει σε κενό τέρμα και να στέψει πρωταθλήτρια την Εικοσιμία.