Πρώτος ο Γεράσιμος Μωραΐτης στον αγώνα «Run Greece Πάτρα 2018»

Στον αγωνιστικό θεσμό που καθιέρωσε ο ΣΕΓΑΣ σε συνεργασία με Περιφέρειες και Δήμους σε όλη την Ελλάδα, διεξήχθη την Κυριακή, 7-10-18, ο 6ος κατά σειρά αγώνας «Run Greece Πάτρα 2018» στην Πάτρα.
Εκεί λοιπόν ο Ληξουριώτης σπουδαίος δρομέας, καθηγητής Φ.Α. Μωραΐτης Γεράσιμος, έτρεξε στα 5 Km και κατέλαβε την 1η θέση της ηλικιακής του κατηγορίας, τερματίζοντας με τον πολύ καλό χρόνο 20’:16’’. Η πρωτιά αυτή έχει ιδιαίτερη αξία και κύρος καθώς πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης για τη συμμετοχή του στον τελικό αγώνα Run Greece «Αγώνας 3 Κμ Ergo» 3Km. Συγκεκριμένα όσοι δρομείς κατέλαβαν την 1η θέση στην ηλικιακή τους κατηγορία από τη σειρά των αγώνων Run Greece θα λάβουν μέρος σε έναν ξεχωριστό αγώνα, ο οποίος θα διεξαχθεί στο Καλλιμάρμαρο τον προσεχή Νοέμβριο και στα πλαίσια του αυθεντικού Μαραθώνιου Αθήνας! «Νοιώθω ιδιαίτερη περηφάνια και μεγάλη τιμή που θα εκπροσωπήσω, σε μια τόσο σημαντική πανελλαδική αθλητική διοργάνωση την Κεφαλονιά», τόνισε ο αθλητής μας.