Το απόλυτο της Μπάγερν και τα… μάγια που κάνει η Μπόκα

Ολυμπιακός εναντίον Μπάγερν απόψε στο Καραϊσκάκη, στην οποία Μπάγερν … αρέσει να αντιμετωπίζει ελληνικές ομάδες. Επί συνόλων μιας ενδεκάδας αγώνων, οι αριθμοί δεν ψεύδονται: έχει 5-1-0 στο Μόναχο (με γκολ… 20-0) και 4-1-0 επί ελληνικού εδάφους (με γκολ 11-3) ενώ δεν έχει δεχθεί γκολ εδώ και… 39 χρόνια. Οι ισοπαλίες, με την ίδια ομάδα, τον ΠΑΟΚ στον 2ο γύρο του ΟΥΕΦΑ το 1983-84. Ο «δικέφαλος» είχε τότε στον πάγκο τον Παλ Τσερνάι, επί πενταετίας νωρίτερα τεχνικό της Μπάγερν και γνώριζε το τουπέ των Δυτικογερμανών, εξ ου και το 0-0 της Τούμπας ήρθε μάλλον… εύκολα. Στη δε ρεβάνς ο ΠΑΟΚ… έπεσε όρθιος: 0-0 σε 120 λεπτά και 9-8 στα πέναλτι, με το δοκάρι να στερεί γκολ από τον Ρουμενίγκε στο 85’. Στη ρώσικη ρουλέτα όμως ο Αγγλος ρέφερι Ρόμπινσον έδωσε δύο φορές επανάληψη στην προσπάθεια του Αουγκεντάλερ και ο Φορτούλα δεν μπόρεσε να αποκρούσει και τρίτη φορά. Επιασε του Ντίτερ Χένες όμως ο Δαμανάκης αστόχησε στο πέμπτο και ο 19χρονος, τότε, Μαλιούφας στο τελευταίο…

Για τον Ολυμπιακό είναι η τρίτη φορά που ανταμώνει με την Μπάγερν και δεν έχει πάρει ούτε ισοπαλία ενώ, συνολικά, τα πεπραγμένα με γερμανικές ομάδες είναι 5-0-10 συνολικά και, επιμέρους, 4-0-4 στο λιμάνι.

Ημιτελική ρεβάνς στο Copa Libertadores, Μπόκα Τζούνιορς εναντίον Ρίβερ Πλέιτ στο (κατάμεστο) «Μπομπονέρα», 2-0 στο πρώτο η Ρίβερ και σε ματς όπου οι της Μπόκα τα έβαλαν με τη διαιτησία, κατά κύριο λόγο, και τη χρήση του VAR. Η… είδηση ήταν βέβαια ο Κάρλος Ολίβα, γνωστός αστρολόγος, μάγος, μέντιουμ, όλο το πακέτο. Ο Ολίβα διεμήνυσε λοιπόν στους ανθρώπους της Μπόκα ότι οι της Ρίβερ είχαν κάνει… μαύρη μαγεία στα αποδυτήρια των φιλοξενούμενων στον πρώτο ημιτελικό και προσφέρθηκε να λύσει τα μάγια! Πώς; Μέσω Facebook κάλεσε τον κόσμο να έχει κερί στο χρώμα της ομάδας, το μπλε, όπου θα γράψει τον αριθμό 7 τρεις φορές, να το βάλει σε ένα πιάτο και να έχει δίπλα ένα ποτήρι με νερό! Χριστέ μου, τι διαβάζουμε…