Μια νίκη και μια ήττα για τον Κεφαλληνιακό

Γεμάτο ήταν το διήμερο για το αντρικό τμήμα του Κεφαλληνιακού που με ένα εκτός και ένα εντός έδρας παιχνίδι το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε.
Το Σάββατο η ομάδα μας ταξίδεψε στην Πάτρα όπου αντιμετώπισε στο γήπεδο των Ροΐτικων τον Διαγόρα Βραχνέικων σε εξ’ αναβολής παιχνίδι. Οι παίκτες του coach Σκροπολίθα μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και πήραν το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα κλείνοντας το ημίχρονο με διαφορά 7 πόντων. Προς το τέλος της 2ης περιόδου η ατυχία χτύπησε την ομάδα μας και ο Λιάκος υπέστει διάστρεμμα. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Διαγόρας είχε την υπεροχή και κάλυψε τη διαφορά κλείνοντας το προηγούμενος με 9 πόντους. Οι παίκτες μας μπήκαν με τη σειρά τους δυναμικά στο 4ο δεκάλεπτο και κάλυψαν τη διαφορά με το παιχνίδι να κρίνεται στα τελευταία 2 λεπτά και να βρίσκει νικητή το Διαγόρα με σκορ 72-64.
Α.Ο. Διαγόρας Βραχνέικων (Σουλιντζής): Τσακανίκας 2, Θεοδωρίδης 7, Θεοδωρακόπουλος, Κολλίοπουλος 8(1), Ψαρρής 6(2), Κωστόπουλος, Μούστρης (5), Θεοφάνης 20(6), Πετρόπουλος 2, Μέτσος 4, Πίτσος 11, Πατέντας 7
ΚΑΟ (Σκροπολίθας): Ζαπάντης, Κόμης, Χαλκιάς 21(5), Μουρελάτος 5(1), Λιάκος 13(3), Μεγάλος 7, Ντούβαλης 10 (1), Αλυσανδράτος 2, Καραπέτσας, Μινέτος 6
Δεκάλεπτα: 06-17, 20-16, 26-10, 20-21, Τελικό σκορ: 72-64
Στη συνέχεια την Κυριακή στα πλαίσια της τελευταίας αγωνιστικής του 1ου γύρου η ομάδα μας αντιμετώπισε στο κλειστό γυμναστήριο ”Αντώνης Τρίτσης” Τρίτωνα Πατρών σε έναν αγώνα τον οποίο κέρδισε σχετικά εύκολα αλλά είχε την ατυχία στη διάρκεια του να τραυματιστούν οι 3 ψηλοί της. Η ομάδα μας κυνήγησε από την αρχή τη νίκη και έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο προηγούμενη με 10 πόντους, διαφορά την οποία κράτησε και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα έχει ένα ήσυχο μεσημέρι, στα πλαίσια του 2ου ημιχρόνου είδε σε μικρά διαστήματα να αποχωρούν τραυματίες οι Βαγγελάτος (γύρισμα στο δάχτυλο), Δαμκαλής (θλάση) και Μινέτος (διάστρεμμα) μένοντας για περίπου 8 λεπτά χωρίς ψηλό. Παρόλα αυτά οι παίκτες του coach Σκροπολίθα διατήρησαν το ρυθμό τους και παρότι είχαν φορτωθεί με φάουλ δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι.
ΚΑΟ (Σκροπολίθας): Ζαπάντης, , Μουρελάτος Ντούβαλης, Κόμης, Χαλκιάς, Αγγούριας, Αλυσανδράτος, Μεγάλος, Βαγγελάτος, Δαμκαλής, Καραπέτσας, Μινέτος
ΑΣ Τρίτων Πατρών (Κατηφόρης): Βούλγαρης 8(1), Ζησιμάτος 4, Παπαδόπουλος, Φραντζής 1, Γεωργούλης 5, Τσιμιγκάτος 14, Μαυρογιάννης 4(1), Καρατζογιάννης 3(1), Μέρμυγκας 6
Δεκάλεπτα: 22-12, 16-16, 15-08, 14-09, Τελικό σκορ: 67-45
Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας την Κυριακή 19/01 τις 15:30 στο κλειστό γυμναστήριο ”Αντώνης Τρίτσης” απέναντι στον πρωτοπόρο ΑΟ Δύμης.