Η άμυνα έφερε τη νίκη στον ΝΕΟΛ, 71-62 την Παραλία

Στις νίκες επέστρεψε ο Ν.Ε.Ο.Λ., καθώς επικράτησε με 71-62 της ουραγού Ε.Α. Παραλίας, χθες το μεσημέρι στο κλειστό γυμναστήριο Ληξουρίου για την 19η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑ-Η.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 22-18 στο α’ δεκάλεπτο και 40-38 στο ημίχρονο. Ωστόσο, από τις αρχές του γ’ δεκαλέπτου, με πιεστική άμυνα, η ομάδα μας κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ (55-49, 30′ και 67-53, 37′) και έφθασε σε μία σχετικά άνετη επικράτηση με 71-62. Η νίκη αφιερώνεται στους απόντες και τραυματίες της ομάδας, τους οποίους περιμένουμε να επιστρέψουν σύντομα κοντά μας.
Τα δεκάλεπτα: 22-18, 40-38, 55-49, 71-62
Ν.Ε.Ο.Λ. (Τζουγανάτος): Αντωνάτος 15, Παπαγιάννης 4, Πυλαρινός, Ντούλες, Βεργανελάκης 4, Χ. Συνοδινός 8, Λιάκος 8 (2), Χαλκιάς, Μαρούλης 10, Τρυφωνόπουλος 18, Αθανασόπουλος 4 (1), Μουρελάτος.
Ε.Α. ΠΑΡΑΛΙΑΣ (Αναστασόπουλος): Σακελλαρόπουλος 7 (1), Αντωνόπουλος 13 (1), Καλλίγας 16 (4), Αποστολόπουλος, Λαζανάς 11 (1), Μαυροθαλασσίτης 7 (1), Κάψαλος, Γεωργόπουλος 8 (1).