Συμμετοχή κολυμβητών/τριών του ΝΟΑ στους αγώνες «40α Νιόβεια 2024»

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Ναυτικού Ομίλου Αργοστολίου σας ενημερώνει, ότι στις 19-21 Απριλίου 2024 ομάδα κολύμβησης έλαβε μέρος στο Διεθνή Αγώνα αγωνιστικών κατηγοριών με την επωνυμία “40α ΝΙΟΒΕΙΑ 2024” το οποίο διεξήχθηκε στην Θεσσαλονίκη στις 19-21 Απριλίου 2024.
Στους αγώνες αυτούς συμμετείχαν 680 αθλητές και αθλήτριες από την Ελλάδα και από το εξωτερικό . Διακεκριμένοι αθλητές και αθλήτριες έλαβαν μέρος στους αγώνες ανεβάζοντας τον πήχυ ψηλά τόσο από τις επιδόσεις όσο και από την σοβαρότητα της διοργάνωσης, δίνοντας την ευκαιρία για συμμετοχή σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα . Ο όμιλός μας συμμετείχε με δυο αθλητές και μια αθλήτρια, οι οποίοι κατέλαβαν 3 μετάλλια , συμμετοχές σε 3 τελικούς και 8 νέα ατομικά ρεκόρ. Αναλυτικά οι συμμετοχές και τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:
Κατηγορία Ανδρών – OPEN
Μαρτσέλος Γεράσιμος: 50μ. ελεύθερο με χρόνο 00.24.36 προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό με τον 3ο καλύτερο χρόνο , στη συνέχεια στον Α τελικό του αγωνίσματος και κάνοντας 00.24.31(νέο ατομικό ρεκόρ) κατέλαβε την 3η θέση ανάμεσα σε 160 κολυμβητές.
Πετράτος Σταύρος Αναστάσιος: 100μ. πεταλούδα με χρόνο 01.03.16 (νέο ατομικό ρεκόρ) κατέλαβε την 10η θέση στην κατηγορία Παίδων όπου ανήκει ανάμεσα σε 33 αθλητές. 50μ. ελεύθερο με χρόνο 00.26.61 κατέλαβε την 15η θέση στην κατηγορία του ανάμεσα σε 55 αθλητές. 200μ. πεταλούδα με χρόνο 02. 19.58 (νέο ατομικό ρεκόρ) κατέλαβε την 9η θέση στην γενική κατηγορία ανδρών και προκρίθηκε στον Β τελικό του αγωνίσματος. Σε αυτόν τον τελικό κατέλαβε την 1η θέση με χρόνο 02.18.45 (νέο ατομικό ρεκόρ).

Κατηγορία Γυναικών – OPEN
Καγκάδη Σοφία: 100μ. πεταλούδα με χρόνο 01.10.46 ( νέο ατομικό ρεκόρ) κατέλαβε την 2η θέση στην κατηγορία 13-14 ετών. 50μ. πεταλούδα με χρόνο 00.30.77 (νέο ατομικό ρεκόρ) κατέλαβε την 1η θέση στην κατηγορία 13-14 ετών και συμμετείχε στο Β τελικό της γενικής κατηγορίας , όπου κατέλαβε τη 2η θέση σημειώνοντας νέο ατομικό ρεκόρ 00.30.74. 200μ. ελεύθερο με χρόνο 02.23.30 κατέλαβε την 4η θέση στην κατηγορία 13-14 ετών.
Οι αθλητές-τρια μας στάθηκαν ψηλά και κολύμπησαν με κολυμβητές-τριες υψηλού επιπέδου και έδειξαν την ικανότητές τους περνώντας στους τελικούς στα αγωνίσματα που έλαβαν μέρος. Συνοδός της αθλήτριας μας η προπονήτριά της κα Μωραΐτου Αλεξία, την οποία συγχαίρουμε για την επιτυχία της. Το Διοικητικό Συμβούλιο του Ν.Ο. Αργοστολίου, οι προπονητές του, οι αθλητές-τριες μας συγχαίρουμε τους κολυμητές μας και την κολυμβητριά μας για την σπουδαία εμφάνισή τους και τους ευχόμαστε καλή συνέχεια . Επίσης συγχαίρουμε τους γονείς των παιδιών μας , που στέκονται δίπλα τους και τους βοηθάνε σε όλες τις προσπάθειές τους.